Jedną z zasad Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL jest stwarzanie możliwości wymiany wypracowanych rozwiązań służących przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu i zawodowemu pomiędzy poszczególnymi krajami Unii Europejskiej. Formą, w której taka możliwość jest realizowana są Partnerstwa Ponadnarodowe. Dotyczy to także projektów realizowanych w temacie I, dotyczącym cudzoziemców ubiegających się o status uchodźcy.
PRR @ltercamp jest jednym z członków Partnerstwa Ponadnarodowego CASA. Partnerstwo to składa się, oprócz PRR @ltercamp, z trzech innych Partnerstw. Wszyscy Partnerzy działają w temacie I PW EQUAL, czyli w tematyce włączania osób ubiegających się o status uchodźcy na rynek pracy. Wszystkie Partnerstwa, oprócz @ltercampu, działały już w tym zakresie podczas pierwszej rundy EQUAL.
Pozostali Partnerzy to:
PRR want2work (Dania): Partnerstwo to posiada bardzo rozwiniętą i rozbudowaną gamę programów które mają na celu utrzymanie i rozwinięcie umiejętności istotnych na rynku pracy osób poszukujących azylu podczas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku. W skład partnerstwa wchodzą Duński Czerwony Krzyż, władze lokalne oraz główne stowarzyszenia pracodawców i związków zawodowych w Danii. Więcej informacji pod www.want2work.org.
PRR ENEAS (Hiszpania): Partnerstwo działa na bardzo szeroką skalę i obejmuje swoimi działaniami szereg ośrodków w Hiszpanii. Prowadzi bardzo różnorodne działania integracyjne i przygotowujące do wejścia na rynek pracy osób ubiegających się o status uchodźcy ze szczególnym uwzględnieniem grup szczególnie potrzebującym pomocy, takim jak: samotne matki, kobiety, osoby starsze. W skład partnerstwa wchodzi Główny Urząd ds. Integracji Imigrantów i trzy największe organizacje zajmującymi się uchodźcami w Hiszpanii. Więcej informacji pod www.eneas_equal.org.
Głównym celem Partnerstwa Ponadnarodowego CASA jest:
wymiana doświadczeń i wypracowanie wspólnej metodologii, co pomoże stworzyć europejską politykę uchodźczą, która zapewni, że czas oczekiwania osób ubiegających się o azyl będzie wykorzystany w sposób ułatwiający im integrację w społeczeństwie i na rynku pracy, obojętnie czy w Europie czy w kraju ich pochodzenia.
CASA zamierza uzyskać ten cel poprzez dwa typy działań:
• Wymiana informacji i doświadczeń miedzy partnerami. Ten element składa się z poznawania przykładów dobrych praktyk i doświadczeń wśród Partnerów, zbieranie i opracowywanie materiałów dydaktycznych i promocyjnych do pracy z benificjentami projektu. W tym celu zostaną stworzone dwie grupy robocze: jedna zajmująca się przygotowaniem osób ubiegających się o status uchodźcy do wejścia na rynek pracy, a druga integracją tych osób ze społecznością lokalną. Grupy również będą się zajmować stworzeniem systemu ewaluacji tych działań.
• Wymiany i wizyty studyjne wśród pracowników ośrodków. Ten element ma na celu przekazywanie wiedzy bezpośrednio i zapewnienie, aby pracownicy i członkowie partnerstwa byli zmotywowani i rozszerzyli swoje doświadczenia w pracy.
Efektem końcowym prac Partnerstwa będą m.in.:
• Przygotowanie materiałów informacyjnych o integracji w społeczności lokalnej, szkoleniach zawodowych i przygotowaniu socjalnym dla osób ubiegających się o status uchodźcy.
• Dokumentacja losów osób ubiegających się o status uchodźcy po powrocie na rynek pracy.
Więcej informacji będzie można uzyskać na stronie internetowej CASA, które jest obecnie tworzona i niebawem będzie dostępna.