Jakiś czas temu dzięki informacjom ujawnionym przez Greenpeace potwierdzone zostały poważne wątpliwości dotyczące TTIP – obrosłej już w legendy umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a USA.
Niektórym komentatorom wydawało się że to już koniec TTIP. Inni zwracali uwagę że za tą umową stoi tak duży kapitał polityczny i biznesowy że TTIP nie zejdzie z tego świata tak szybko. Wydaje się że ci którzy sugerowali przetrwanie TTIP byli bliżej prawdy.
Jak ograniczyć kontrolę nad wątpliwymi umowami handlowymi?
Obecnie Komisja Europejska szuka sposobu na ograniczenie kontroli parlamentów krajów członkowskich nad treścią umowy o wolnym handlu z Kanadą.
Jest to umowa podobna do TTIP. Pełna jej nazwa brzmi Comprehensive Economic and Trade Agreement, w skrócie CETA.
Ostatnio włoska organizacja „Stop TTIP Campaign” opublikowała list którego autorem ma być Carlo Calenda włoski minister rozwoju gospodarczego. W tym liście Calenda proponuje komisarz EU ds. handlu Cecilii Malmström wsparcie wniosku Komisji Europejskiej o traktowanie CETA jako sprawy „wewnątrz UE” co umożliwi zatwierdzenie umowy w ramach instytucji UE z pominięciem parlamentów krajów członkowskich.
Poniżej zamieszczam ten list.
Pomimo próśb skierowanych do włoskiego rządu o potwierdzenie autentyczności listu na razie nie uzyskano odpowiedzi. Przesłanie CETA do ratyfikacji w parlamentach krajów członkowskich musi być poprzedzone jednogłośną decyzją wszystkich krajów. Jeśli Włochy zagłosują przeciw ratyfikacji w parlamentach narodowych Komisja Europejska będzie miała możliwość wysłania CETA do zatwierdzenia do Rady Europy, gdzie wystarczy „kwalifikowana większość” do zatwierdzenia umowy. Potem wypowie się w kwestii CETA Parlament Europejski ale na tym etapie będzie do już tylko decyzja „tak” lub „nie”. Nie będzie możliwości modyfikacji zapisów CETA.
Komisja Europejska ma dobry powód żeby ograniczyć możliwość ratyfikacji CETA przez parlamenty krajów członkowskich. Wystarczy że jeden z parlamentów zagłosuje na „nie” i umowa nad którą pracę trwają już 7 lat nie wejdzie w życie.
Dlaczego Włochy chcą się wyłamać?
Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ale wystarczy sobie przypomnieć fatalną sytuację włoskiego systemu bankowego albo wysokość włoskiego zadłużenia. Wydaje się że nietrudno byłoby uzyskać wsparcie Włochów w kwestii CETA w zamian za obietnicę pomocy w kwestiach gospodarczych.
Jeśli nie wiesz dlaczego Brexit jest mimo wszystko pozytywnym wydarzeniem…
…to teraz masz okazję jeszcze raz się nad tym zastanowić.
Wolny handel jest korzystny dla gospodarki. Jeśli jednak tylko o wolny handel chodzi to dlaczego zapisy CETA czy TTIP nie są w pełni jawne? Dlaczego potrzeba „przecieków” Greenpeace aby ludzie mogli się dowiedzieć o co w tych umowach chodzi?
Demokracja jest ważna dla większości ludzi w Europie.Tak samo jak przejrzystość procedur administracyjnych. Podejście Komisji Europejskiej do CETA to jeden z przykładów ograniczania roli instytucji demokratycznych na rzecz zwiększania wpływu technokratów. Ludzie którzy rządzą Unią Europejską przyjęli bardzo niebezpieczny kurs.
U podstaw założenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali leżała chęć zapewnienia Niemcom rynków zbytu bez konieczności powodowania konfliktów zbrojnych. Cel z którym można się zgodzić. Ale w ostatnich latach coś zaczyna się psuć w UE. Kryzys imigracyjny. TTIP i CETA. Brexit jest potrzebny Unii. Eurokraci muszą się obudzić. Jeśli tego nie zrobią przyszłość UE rysuje się w ciemnych kolorach. Wkrótce możemy zobaczyć kolejne kraje głosujące za opuszczeniem UE.