Sondaże wskazują na znaczną przewagę poparcia Prawa i Sprawiedliwości nad pozostałymi partiami. Jednak Polacy w większości nie wierzą, że partia wygra wybory w 2019 roku. Politykom znacznie może pomóc liczba spełnionych obietnic przedwyborczych. Do tej pory wdrożono program Rodzina 500+, refundowane leki dla seniorów, nowe warunki sprzedaży gruntów rolnych, mniejszy CIT dla małych firm oraz większe podatki dla SKOK-ów i firm pożyczkowych.
Sondaże przedwyborcze – IBRIS, CBOS
W sondażu przeprowadzonym przez IBRIS w kwietniu br. 77% badanych uważa, ze rządy PiS skończą się w 2019 roku. Ankietowani w większości odpowiadali, że w nadchodzących wyborach wygra koalicja PO-Nowoczesna-PSL. Coraz więcej głosów pada na nową siłę polityczną, która odmieni obecny dychotomiczny podział na PiS versus PO. Na tą opcję liczą głównie osoby młode do 24. roku życia. Niecałe 23% ankietowanych uważa natomiast, że rząd Beaty Szydło utrzyma panowanie w nadchodzących wyborach. Przekonanie to jest dominujące dla badanych powyżej 60. roku życia.
Najnowszy sondaż CBOS przeprowadzony w dniach 5-14 maja 2017 r. dotyczący aktualnego poparcia dla rządzących jest zgoła inny. Gdyby wybory odbywały się na początku czerwca to Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby z 39% poparciem. Ten wynik jest o 2 punkty procentowe wyższy niż w ubiegłym miesiącu. Platforma Obywatelska uzyskałaby 26% głosów, a Kukiz’15 – 7%. Do sejmu dostałaby się jeszcze nowoczesna z wynikiem równym 5%. Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) nie przekroczyłyby progu wyborczego.
Ustawy Prawa i Sprawiedliwości, które zwiększyły liczbę zwolenników partii
Duże znaczenie w nadchodzących wyborach parlamentarnych 2019 mają nowe ustawy i reformy polityków Prawa i Sprawiedliwości. Główny projekt, który był postulowany jeszcze w kampanii wyborczej to Rodzina 500+. Celem ustawy była pomoc najuboższym rodzinom oraz zwiększenie stopnia dzietności wśród obywateli Polski. Spełniony został też projekt dotyczący minimalnego wynagrodzenia za pracę dla osób na umowie na zlecenie. Obecna stawka wynosi 13 zł brutto. Seniorzy powyżej 75. roku życia mają refundowane leki, które spełniają około 80% ich zapotrzebowania. Wzrosły też podatki wybranych instytucji finansowych, takich jak firmy pożyczkowe i SKOK-i. Powstały nowe warunki kupna i sprzedaży gruntów rolnych oraz obniżono podatek CIT dla małych przedsiębiorstw. Politycy Prawa i Sprawiedliwości nie spełnili natomiast postulatów dotyczących zwiększenia kwoty wolnej od podatku, pomocy „frankowiczom” oraz poprawy polskiego górnictwa.
Widac, ze „Komentarz” nie jest do konca obiektywny. Sadzielm, ze strona nadaje sie do czytania, a tu sie okazuje, ze autor jet kolejnym klakierem „dojnej zmiany”. Zycze powodzenia i poszukiwania odpowiedzi, a nie slepiej wiary w propagande.
„Komentarz” nie ocenia obiektywności wyników sondaży, a jedynie przytacza ich wyniki. Natomiast istnienie ustaw (wprowadzonych przez rząd PiS), które zwiększyły liczbę zwolenników partii uważamy za fakt. Fakt niezależny od tego czy nam się to podoba, czy nie.